Wrocławska Orkiestra Młodzieżowa to bardzo młody zespół zrzeszający pasjonatów - uczniów szkół muzycznych Wrocławia i Dolnego Śląska oraz studentów Akademii Muzycznych we Wrocławiu, a także w Poznaniu i Krakowie. Orkiestra powstała we wrześniu 2005 roku. Została powołana do życia na bazie Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej "Con Fuoco" tuż po wielkim sukcesie odniesionym na XVI Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych "Euro- chestries 2005" odbywającym się w departamencie Charente-Maritime we Francji. Mimo krótkiego stażu zespół może pochwalić się sporym dorobkiem, wpisując się w życie kulturalne Wrocławia. Koncertował m.in. w Centrum Sztuki "Impart" przy okazji cyklu "Ławeczka na Mazowieckiej". Brał udział w festiwalach "Maj z muzyką dawną", oraz "Wrocław Non Stop", akompaniując wielu znanym muzykom i aktorom, takim jak Wiktor Kuzniecow, Agnieszka Drożdżewska, Konrad Imiela, Mariusz Kiljan i inni. W lipcu 2006 WOM w składzie symfonicznym udała się na XVII Festiwal Orkiestr Młodzieżowych do Charente-Maritime, aby w bogatszej oprawie móc przybliżyć szerszej publiczności muzykę polską. Obecni na francuskim festiwalu wykładowcy renomowanego moskiewskiego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego nie szczędzili miłych słów i zarekomendowali udział Wrocławskiej Orkiestry Młodzieżowej na podobnych festiwalach w Rosji. W sezonie 2006/2007 dzięki współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki orkiestrę poznała m.in. publiczność licznych miejscowości uzdrowiskowych Dolnego Śląska oraz społeczność Uniwersytetu Wrocławskiego.

Założycielem i dyrygentem orkiestry od chwili jej powstania był Krzysztof Górski, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu (Wydział Teorii, Kompozycji, Dyrygentury i Muzykoterapii oraz Wydział Wychowania Muzycznego). Pierwotnie działał jako skrzypek i chórzysta. Później koncentrował się na działalności dyrygenckiej. Współpracował m.in. z Orkiestrą Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, Międzynarodową Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną "Euro Iuvensis Sinfonica". Orkiestrą Europejskiego Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych we Francji (2004 - La Vienne - Charante-Maritime, 2005, 2006), orkiestrami symfonicznymi i chórami Zespołów Szkół Muzycznych w Wałbrzychu i Legnicy, Orkiestrą Kameralną PSM II st. we Wrocławiu, Orkiestrą Kameralną i Orkiestrą Symfoniczną Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. we Wrocławiu, Męskim Chórem Kameralnym "Cantilena", Zespołem Wokalnym ("Senza Rigore") Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Chórem Politechniki Wrocławskiej. W latach 1999-2002 prowadził powołaną przez siebie Orkiestrę Kameralną "Amabile", która z powodzeniem koncertowała w Polsce i Niemczech. W roku 2000 założył "Chór Miejski" w Świdnicy i kierował nim przez dwa lata. W sezonie koncertowym 20001/2002 pełnił funkcję dyrygenta i kierownika artystycznego Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej "Euro Iuvensis Sinfonica", z którą odbył tournee koncertowe w kilku krajach Europy i prowadził jubileuszowy koncert z okazji 10-lecia istnienia tej orkiestry (Theater Goerlitz). Krzysztof Górski miał w swym dorobku radiowe nagrania koncertowe oraz płytę CD - live, będącą zapisem koncertu inaugurującego pierwszą edycję Wrocławskiego Festiwalu Młodych Muzyków "Classic Premiere". Ponadto zarejestrował nagrania utworów E. Elgara, Irelanda, G. Holsta i B. Brittena dla Polskiego Radia Wrocław.

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość, że 29 maja 2007 r. Krzysztof Górski zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Dzisiejszy koncert będzie poświęcony jego pamięci.

Home