Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej istnieje od 37 lat. W swym dzisiejszym kształcie wyrósł z założonego w 1970 roku przy Wydziale Górniczym niewielkiego zespołu śpiewaczego, którego członkami początkowo byli studenci tylko tego wydziału. Obecnie w zespole śpiewają studenci i absolwenci Politechniki i innych wrocławskich uczelni. W latach 1973-1999 dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu był Piotr Ferensowicz, a obecnie, od lutego 2000 r., zespołem kieruje Małgorzata Sapiecha-Muzioł. W repertuarze chóru a cappella znajdują się utwory kompozytorów polskich i zagranicznych, muzyki dawnej i współczesnej wielu rodzajów, gatunków i stylów. Ważne miejsce zajmują też wielkie formy wokalno-instrumentalne, wykonywane przez zespół między innymi podczas corocznych wrocławskich Festiwali Chórów Studenckich, imprez, które Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej zainicjował w 1974 roku, które nieprzerwanie organizuje do dziś. W maju 2006 r., na I Konkursie Muzyki Sakralnej "Cantate Domino" w Krakowie, chór zdobył nagrodę główną Grand Prix, Nagrodę Specjalną Studentów Akademii Muzycznej w Krakowie, a Małgorzata Sapiecha-Muzioł Nagrodę dla Najlepszego Dyrygenta. Ostatnim sukcesem zespołu jest zdobycie I nagrody na IX Festialu Chóralnym "Cantio Lodziensis" w Łodzi (listopad 2006), a także wykonanie arcydzieła muzyki baroku "Pasji wg św. Jana" Jana Sebastiana Bacha wraz z Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu pod batutą światowej sławy dyrygenta Nielsa Muusa (marzec 2007). Orkiestra Kameralna Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu działa przy szkole niemal od początków jej istnienia. Trzon zespołu stanowi kwintet smyczkowy, w miarę potrzeb uzupełniany o instrumenty dęte. Od września 2005 r. kierownikiem artystycznym i dyrygentem jest Artur Wróbel. Od tego czasu zespół koncertował w takich salach Wrocławia, jak: Filharmonia Wrocławska (udział w koncertach z cyklu Filharmonia Familijna), Oratorium Marianum, Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Zespół występował również w wielu kościołach Wrocławia i innych miast Dolnego Śląska. Ma w swoim repertuarze muzykę z różnych epok, m.in. utwory A. Vivaldiego, E. Griega, P. Mascagniego, J. Williamsa, A. Piazzoli, R. Bukowskiego. W dorobku orkiestry jest nagranie dwóch płyt CD. Pierwsza stanowi zapis koncertu kolęd pt.: Christus natus est nobis (styczeń 2006) - wykonanie wspólne z Chórem PSM II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu oraz Chórem Kameralnym Politechniki Wrocławskiej Consonanza. Druga to nagranie studyjne Stabat Mater Josepha Haydna, dokonane przy współpracy z tymi zespołami w kwietniu 2006 r. Ważnym osiągnięciem orkiestry było także zaprezentowanie wraz z Chórem Ars Cantandi Requiem Gabriela Fauré (kwiecień 2007).

Orkiestra Kameralna Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu działa przy szkole niemal od początków jej istnienia. Trzon zespołu stanowi kwintet smyczkowy, w miarę potrzeb uzupełniany o instrumenty dęte. Od września 2005 r. kierownikiem artystycznym i dyrygentem jest Artur Wróbel. Od tego czasu zespół koncertował w takich salach Wrocławia, jak: Filharmonia Wrocławska (udział w koncertach z cyklu Filharmonia Familijna), Oratorium Marianum, Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Zespół występował również w wielu kościołach Wrocławia i innych miast Dolnego Śląska. Ma w swoim repertuarze muzykę z różnych epok, m.in. utwory A. Vivaldiego, E. Griega, P. Mascagniego, J. Williamsa, A. Piazzoli, R. Bukowskiego. W dorobku orkiestry jest nagranie dwóch płyt CD. Pierwsza stanowi zapis koncertu kolęd pt.: Christus natus est nobis (styczeń 2006) - wykonanie wspólne z Chórem PSM II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu oraz Chórem Kameralnym Politechniki Wrocławskiej Consonanza. Druga to nagranie studyjne Stabat Mater Josepha Haydna, dokonane przy współpracy z tymi zespołami w kwietniu 2006 r. Ważnym osiągnięciem orkiestry było także zaprezentowanie wraz z Chórem Ars Cantandi Requiem Gabriela Fauré (kwiecień 2007).

Chór Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu został założony w 1990 r. i w ciągu 15 lat był prowadzony przez wielu dyrygentów. Od listopada 2004 r. kierownictwo artystyczne zespołu sprawuje Artur Wróbel. Zespół podejmuje współpracę ze znakomitymi orkiestrami i chórami akademickimi Wrocławia, bierze udział w licznych koncertach oratoryjnych i kameralnych organizowanych w kościołach i zabytkowych wnętrzach Wrocławia oraz Dolnego Śląska. Ma w swoim dorobku występy na koncertach z cyklu Wieczory Tumskie, na festiwalu Maj z Muzyką Dawną (2006), brał również udział w wykonaniu Nieszporów Ludźmierskich J. K. Pawluśkiewicza w Warszawie oraz w Krakowie na Wawelu. Repertuar chóru obejmuje również inne wielkie dzieła oratoryjne, takie jak: Stabat Mater K. Szymanowskiego, Stabat Mater J. Haydna (cykl koncertów i nagranie płyty, kwiecień 2006), Requiem G. Fauré (kwiecień 2007), a także dzieła sceniczne: Włoszka w Algierze G. Rossiniego, Baron Cygański J. Straussa (maj 2006). Bardzo ciekawym doświadczeniem dla zespołu był również udział w spektaklach wystawianych przez Wydział Wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Artur Wróbel - w 2004 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Edukacji Muzycznej w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w specjalności Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Instrumentalnych, w klasie dyrygowania dr. hab. Alana Urbanka. Obecnie kontynuuje studia w klasie dyrygentury prof. Marka Pijarowskiego. Zdobył wyróżnienie na X Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu w 2004 r., był także stypendystą Ministra Kultury i Sztuki na rok akademicki 2003/2004. Był związany jako dyrygent gościnny z wieloma wrocławskimi chórami i orkiestrami akademickimi, m.in. z Akademickim Chórem Politechniki Wrocławskiej, Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Sprawował także obowiązki kierownika chóru w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, ma w swoim dorobku współpracę z prof. Markiem Traczem i zespołem Silesian Singers and Players (wykonanie opery Orfeusz i Eurydyka Ch. W. Glucka), a także z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Od 2004 r. jest zatrudniony w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu, gdzie prowadzi chór szkolny i zespół wokalny, a od września 2005 r. również Orkiestrę Kameralną. Od 2006 r. jest asystentem dyrygenta w Operze Wrocławskiej. Pracuje także jako asystent na Wydziale Edukacji Muzycznej wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Home